Numer 1-2/2021 już dostępny!

Drodzy Czytelnicy

10 marca w Strasburgu (Francja) w wyniku niespotykanego dotąd pożaru zniszczeniu uległ blok serwerowni OVH (SBG2), z której korzystały tysiące firm. Dotknęło to również naszego czasopisma, gdyż właśnie tam przechowywaliśmy bieżące i archiwalne materiały redakcyjne naszego czasopisma. Nieodwracalnie utraciliśmy dostęp do materiałów roboczych numerów od 2011 r. Numer marcowy, który praktycznie był już na ukończeniu, w wyniku utraty danych musieliśmy odtwarzać od nowa. Zostaliśmy w ten sposób zmuszeni do połączenia numerów 1 i 2 w jeden 1-2/2021, o nieco zwiększonej objętości. W tym podwójnym numerze wiosenno–wakacyjnym prezentujemy jednak kilka na pewno bardzo ciekawych zagadnień.

26 czerwca minęła właśnie 50. rocznica tragicznego pożaru rafinerii ropy naftowej w Czechowicach-Dziedzicach – w dziale „Zapobieganie pożarom i awariom” zamieściliśmy teraz pierwszą część jego opisu. Pożar ten miał niewątpliwie duży wpływ na powstanie w naszym kraju pożarniczego szkolnictwa wyższego, kształcącego inżynierów pożarnictwa. W tym samym dziale znalazły się także artykuły „Bezpieczeństwo pożarowe inwestycji” i „Zagrożenia instalacji fotowoltaicznej (PV)”. Ten drugi stanowi swego rodzaju wprowadzenie do poradnika CNBOP-PIB dotyczącego instalacji fotowoltaicznych.

W dziale „Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie” znajdą Państwo interesujący artykuł „Jak zabezpieczać garaże?”, traktujący o różnych sposobach zabezpieczeń i wymaganiach dotyczących garaży, obowiązujących w różnych krajach, a także „Szkło ogniochronne w aranżacji wnętrz”.

W dziale „Techniczne środki ochrony przeciwpożarowej” prezentujemy artykuły „Integracja systemów bezpieczeństwa pożarowego obiektów” i „Zmiany na rynku pompowni przeciwpożarowych – ewolucja czy rewolucja?”.

W dziale „Działania ratownicze” można będzie dzięki lekturze zamieszczonego tam artykułu spojrzeć na zagadnienia prewencji pożarowej „ciut, ciut inaczej”. W numerze również relacja z pierwszej zorganizowanej pod patronatem naszego czasopisma w czasie pandemii koronawirusa konferencji online, a także jak zwykle aktualności prawne i przegląd prasy zagranicznej.

Zapraszam więc do lektury.

Naczelny

W numerze

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA W BUDOWNICTWIE

ZAPOBIEGANIE POŻAROM I AWARIOM

Bezpieczeństwo pożarowe inwestycji

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

TECHNICZNE ŚRODKI OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

Integracja systemów bezpieczeństwa pożarowego obiektów

Paweł Gancarczyk, Michał Pietrzak, Robert Śliwiński

DZIAŁANIA RATOWNICZE

O prewencji ciut, ciut inaczej

Włądysław Janiki

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA ZA GRANICĄ

Przegląd prasy zagranicznej

Waldemar Jaskółowski, Jacek Rus

INFORMACJA NAUKOWO-TECHNICZNA